O kukurydzy

Kukurydza na świecie

Kukurydza pozostaje niekwestionowanym liderem w światowej produkcji zbóż. To najpopularniejsze - obok pszenicy i ryżu - zboże uprawiane na świecie.

Największymi producentami ziarna kukurydzy są: USA (32% światowej produkcji), Chiny (23% światowej produkcji) i Brazylia (10% światowej produkcji). Unia Europejska zajmuje czwartą pozycję (6% światowej produkcji). W dalszej kolejności znajdują się: Argentyna, Ukraina, Indie, RPA, Federacja Rosyjska i Kanada.

Według szacunków głównymi importerami kukurydzy będą w tym sezonie: Chiny, Meksyk, Japonia, Korea Południowa, Wietnam. Znaczącym importerem jest również UE.

Kukurydza w Polsce

Polska zajmuje w UE trzecie miejsce, po Francji i Rumunii, pod względem produkcji ziarna kukurydzy. W 2021 roku, w strukturze zbiorów zbóż, udział kukurydzy wyniósł 22%, pszenicy - 35% i pszenżyta - 16%.

Największy udział w produkcji kukurydzy na ziarno notuje się w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i dolnośląskim.

W Polsce ziarno kukurydzy jest wykorzystywane jako składnik do produkcji pasz dla wszystkich gatunków zwierząt.

Wraz ze wzrostem produkcji w naszym kraju, zwiększył się eksport. W sezonie 2020/2021 przychody z eksportu były o 47% wyższe niż w sezonie poprzednim. Głównymi odbiorcami były Niemcy, Niderlandy, Wielka Brytania i Dania.

Polska jest też w UE trzecim, po Niemczech i Francji, producentem kukurydzy na kiszonkę, przeznaczonej do żywienia zwierząt jako podstawowa pasza. Kiszonka z kukurydzy jest najlepszym substratem w biogazowniach rolniczych, służy również do wytwarzania bio-metanu konwertowanego do produkcji ciepła i energii elektrycznej.

Kukurydza cukrowa

Kukurydza cukrowa (zwyczajna) znajduje się wśród ośmiu najważniejszych roślin warzywnych na świecie, które razem stanowią aż 75% globalnej wartości produkcji warzyw.

Kukurydza zwyczajna należy do rodziny wiechlinowatych i jest rośliną jednoroczną. Najbardziej znane są odmiany kukurydzy o żółtych ziarnach, nazywane potocznie „złotem Majów”. Kolorystyka ziarniaków jest jednak zdecydowanie bogatsza. Możemy spotkać również te o białej, czerwonej i fioletowej kolorystyce. Część jadalną stanowią nasiona (ziarniaki) umieszczone w kolbach o długości około 15-20 cm. Sezon na kukurydzę rozpoczyna się z końcem sierpnia i trwa mniej więcej do końca października.

W USA kukurydza cukrowa jest warzywem „narodowym”. Jej spożycie wynosi tam 12 kg na mieszkańca, w Polsce – jedynie około 0,5 kg.

W Polsce produkcja kukurydzy cukrowej systematycznie wzrasta. Około 90% produkcji trafia do przetwórstwa (konserwy z ziarnem i kolby mrożone), a około 10% stanowi produkcja na rynek, w postaci kolb do gotowania, grillowania lub spożycia na świeżo.

Źródło: Polski Związek Producentów Kukurydzy